+48 91 43 48 106
Administrator Stron Internetowych
Płyta CD z nagraniem opery Verbum nobile Stanisława Moniuszki w wykonaniu i realizacji Opery na Zamku zdobyła International Classical Music Awards (ICMA), nagrodę uznawaną za najbardziej prestiżowe wyróżnienie w świecie fonografii klasycznej!
Nagrodę przyznaje jury złożone z kilkunastu przedstawicieli wiodących mediów muzycznych z 13 krajów, którzy wybierają najlepsze ich zdaniem publikacje fonograficzne, jakie pojawiły się na rynku w danym roku. Oceniają zarówno wykonanie, jak i realizację. Aby płyta znalazła się na prestiżowej liście nominowanych musi ją rekomendować przynajmniej dwóch jurorów. Nagroda przyznawana jest w 15 kategoriach ogólnych i 6 specjalnych. Verbum nobile została nagrodzona w kategorii Opera.
– To ogromny zaszczyt, znaleźliśmy się w gronie najwybitniejszych orkiestr i artystów – podkreśla dyrektor Opery na Zamku Angelika Rabizo gratulując wszystkim artystom zaangażowanym w nagranie. – Polskich nominacji pojawia się wyjątkowo mało, a wśród zwycięzców poszczególnych kategorii tylko my jesteśmy Polakami. Jestem wyjątkowo szczęśliwa, że Verbum nobile udało się wydać.
– Ta płyta jest największym w historii Szczecina wydarzeniem fonograficznym. Nie było dotąd takiego sukcesu – uważa Warcisław Kunc, który poprowadził orkiestrę podczas nagrania. – Cieszę się, że pani dyrektor zdecydowała o wydaniu tego materiału. Pracując nad nim nie myśleliśmy, że to się uda. Jednym słowem: vivat Moniuszko!
Ceremonia wręczenia nagród laureatom odbędzie się 18 marca w Mediolanie.  Podczas uroczystości zaplanowano koncert galowy z udziałem zwycięzców ICMA i orkiestry LaVerdi pod batutą Johna Axelroda. Koncert będzie transmitowany (za pośrednictwem European Broadcasting Union) w rozgłośniach radiowych na całym świecie.
Zwycięstwo Verbum nobile to dla Opery na Zamku i wytwórni DUX, która płytę wydała, ogromne wyróżnienie i wielki sukces. Razem z nami o tytuł najlepszej operowej płyty roku ubiegały się m.in. takie sławy, jak gwiazdy Metropolitan Opera oraz orkiestra BBC.
Przy okazji sukcesu płyty, warto przypomnieć historię jej powstania. Materiał na płytę został przygotowany przez Warcisława Kunca w 2010 r., ale był odłożony na półkę i przeleżał tam dwa lata. O dokończeniu realizacji projektu zdecydowała obecna dyrektor Opery Angelika Rabizo.
Verbum nobile jest dostępne w księgarniach muzycznych, w internecie oraz w siedzibie Opery na Zamku. Jest to trzecia z realizowanej przez Operę na Zamku, a wydanej przez wytwórnię DUX, pionierskiej serii dźwiękowych nagrań oper Moniuszki. Zapoczątkowała ją Paria (wyróżniona „Złotym Orfeuszem 2009” prestiżową nagrodą francuskiej l’Académie du Disque Lyrique).
Realizatorzy i wykonawcy Verbum nobile:
Serwacy Łagoda – Aleksander Teliga
Zuzia – Aleksandra Buczek
Marcin – Leszek Skrla
Stanisław (Michał) – Michał Partyka
Bartłomiej – Janusz Lewandowski
Chór i Orkiestra Opery na Zamku w Szczecinie
Dyrygent – Warcisław Kunc
Kierownik chóru – Małgorzata Bornowska
Wytwórnia: DUX
Relacja Małgorzaty Frymus, Polskie Radio Szczecin -tutaj