+48 91 43 48 106

Recital Aleksandry Kurzak i Marka Ruszczyńskiego

  • Terminy:
    2019-11-09 19:00
  • Miejsce: Sala Główna
  • Czas trwania: ok. 1 godz. 25 min ( w tym jedna przerwa)
Ceny biletów: 50-150 zł

Opis

Festiwal Moniuszko Inspiration!

Czy muzyka Moniuszki 200 lat od jego urodzin pozostaje wciąż aktualna i potrafi inspirować artystów i publiczność? Czy jego twórczość kojarzy się z czymś odległym, hermetycznym i niemodnym? Festiwal Moniuszko Inspiration! jest odpowiedzią na te pytania. Międzynarodowe grono artystów podczas 7 wydarzeń festiwalowych zinterpretuje muzykę Moniuszki w wielu oddalonych od siebie stylistykach. Od muzyki ludowej, poprzez balet i operę aż po jazz. Nie zabraknie entuzjazmu wykonawców amatorów, talentu wschodzących gwiazd operowych scen, a także uznanych artystów o światowej renomie.

Zapraszamy Państwa do świętowania urodzin Stanisława Moniuszki w najbliższych sobie muzycznych światach, jak i do odwiedzin tych, które na co dzień wydają się Państwu odległe.

Nadzwyczajny recital, podczas którego światowej sławy śpiewaczka operowa Aleksandra Kurzak z towarzyszeniem pianisty Marka Ruszczyńskiego zaprezentuje m.in. kompozycje Stanisława Moniuszki i przeniesie nas w świat pieśni "ojca polskiej opery narodowej", autora "Śpiewników domowych", zbioru, który nie tylko swoją obszernością, ale i kunsztem stawia Moniuszkę w gronie najwybitniejszych twórców europejskiej liryki romantycznej.

Aleksandra Kurzak w wieku 7 lat rozpoczęła naukę gry na skrzypcach i fortepianie. Ukończyła wydział wokalny Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu. Laureatka konkursów wokalnych w Warszawie, Helsinkach, Barcelonie i Kantonie. Jeszcze podczas studiów w 1999 roku zadebiutowała jako Zuzanna w Weselu Figara na scenie Opery Wrocławskiej.

W wieku 27 lat wystąpiła w dwóch najbardziej prestiżowych teatrach operowych świata. Rola Olimpii w Opowieściach Hoffmanna w Metropolitan Opera zdobyła wielkie uznanie wśród nowojorskich krytyków muzycznych, którzy jednogłośnie wypowiadali się na łamach prasy o sensacyjnym debiucie polskiej śpiewaczki. Z równie entuzjastycznym odbiorem artystka spotkała się także jako Aspasia w londyńskim przedstawieniu Mitridate, re di Ponto w Royal Opera House.

Aleksandra Kurzak powróciła do MET, występując w roli Blondy 
w Uprowadzeniu z Seraju, Gildy w Rigoletto, Małgosi w operze 
Jaś i Małgosia, Adiny w Napoju miłosnym, Neddy w Pajacach, oraz Micaeli w Carmen – i ponownie została bardzo entuzjastycznie przyjęta 
przez krytyków muzycznych i publiczność. Artystka regularnie powraca również do Opery Królewskiej w Londynie, która stała się niemal jej macierzystym teatrem. Wystąpiła tam także jako Norina w Don Pasquale, Adina w Napoju miłosnym, Zuzanna, a także jako tytułowa Matylda 
w Matilde di Shabran, Donna Fiorilla w Turku w Italii, Rozyna w Cyruliku sewilskim , Gilda w Rigoletto, tytułowa Lucia di Lammermoor oraz Liu w Turandot..

Aleksandra Kurzak regularnie występuje na najważniejszych scenach 
i estradach świata: Teatro alla Scala w Mediolanie (Gilda, Zuzanna, Hrabina w operze Rossiniego Hrabia Ory), Wiener Staatsoper (Rozyna, Adina, Zuzanna, Violetta w Traviacie,
 Maria w Córce pułku, Desdemona w verdiowskim Otello, Liu w Turandot), Bayerische Staatsoper w Monachium (Kleopatra 
w Juliuszu Cezarze, Adela w Zemście nietoperza, Rozyna, Donna Fiorilla, Rachel w Żydówce), Teatro Massimo w Palermo (Norina), Welsh National Opera w Cardiff (Aspasia), Théâtre du Capitole w Tuluzie (Gilda), Theater an der Wien (Donna Anna w Don Giovannim, Amenaide w Tancredzie),

Palau de 
les Arts Reina Sofía w Walencji (Adina), Lyric Opera House w Chicago (Blonde), Staatsoper w Berlinie (Królowa Nocy w Czarodziejskim flecie, Mimi w Cygenerii), w Operze w Helsinkach (Gilda), na letnim festiwalu w Salzburgu (Anusia 
w Wolnym strzelcu, Donna Anna), w Accademia Nazionale di Santa Cecilia w Rzymie (Carmina Burana), Teatro La Fenice w Wenecji (Donna Anna), Teatro Regio di Torino (Violetta), Teatro Regio di Parma (Gilda), Gran Teatre del Liceu w Barcelonie (Adina), w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie (Hanna w Strasznym dworze, Gilda, Violetta, Łucja), Teatro Real w Madrycie (Zuzanna, Maria), Arena di Verona (Rozyna, Julia w Romeo i Julii, Gilda), Los Angeles Opera (Fiordiligi w Così fan tutte), San Francisco Opera (Gilda), Seattle Opera (tytułowa Łucja z Lammermoor).

Bardzo ważną sceną w karierze Aleksandry Kurzak stała się Opera national de Paris (Opera Bastille oraz Palais Garnier), gdzie zadebiutowała ona rolą Adiny w Napoju miłosnym, a następnie konsekwętnie powiększała swój repertuar, wykonując szereg nowych partii, takich jak Micaela w Carmen, Alice Ford w Falstaffie, Vitellia w Łaskawości Tytusa, Violetta w Traviacie, oraz Desdemona w verdiowskim Otello.

 

Aleksandra Kurzak jako pierwsza Polka w historii wokalistyki podpisała ekskluzywny kontrakt z firmą fonograficzną DECCA. W sierpniu 2011 roku ukazał się jej pierwszy solowy album Gioia!, który osiągnął status platynowej płyty. Kolejne albumy artystki to Bel Raggio z ariami Rossiniego oraz Hej, kolęda! z najpiękniejszymi polskimi kolędami. Obydwa nagrania zostały nagrodzone złotą płytą. Natomiast album Pieśni Fryderyka Chopina dla Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina otrzymał prestiżowe wyróżnienie Diapason d'or.

W 2018 Aleksandra Kurzak jest związana z firmą fonograficzną SONY, dla której w towarzystwie Roberto Alagni nagrała swój pierwszy album z duetami Pucciniego, zatytułowany Puccini in Love.Aleksandra Kurzak w minionym sezonie nagrywała także dla Deutsche Grammophon oraz Warner Classics.

W 2009 roku uzyskała tytuł doktora sztuki, a w 2016 tytuł doktora habilitowanego.

Aleksandra Kurzak otrzymała dwukrotnie stypendium Ministra Kultury i Sztuki, a także stypendium fundacji Crescendum Est – Polonia Aleksandra Gudzowatego. Za swoje osiągnięcia została uhonorowana nagrodami Prezydenta Wrocławia, Wojewody Dolnośląskiego oraz Ministra Kultury i Sztuki. Jest także laureatką nagrody Akademii Telewizyjnej Wiktor oraz nagrody TVP Kultura Gwarancja Kultury. W 2015 roku otrzymała operowego Oskara International Opera Award 2015 i została laureatką Bachtrack Opera Award jako najlepsza śpiewaczka mijającego sezonu za rolę Donny Fiorilli w Royal Opera House w Londynie.

Została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, a także Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

W najbliższym czasie zadebiutuje w roli Elżbiety w "Don Carlo" w Operze Bastille w Paryżu, wystąpi także jako Nedda w "Pajacach" w Barcelonie i ROH w Londynie, Violetta w "La Traviata" w ROH w Londynie i w MET w Nowym Jorku, oraz Alice w "Fallstafie" w Bayerische Staatsoper w Monachium.

Marek Ruszczyński ukończył studia na Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Już jako dziecko wygrywał liczne nagrody krajowe, a w wieku 17 lat otrzymał 3 nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Fortepianowym w Andorze. W wieku lat 19 za swoje osiągnięcia otrzymal nagrodę od Ministerstwa Kultury i Edukacji, a po ukończeniu studiów jako najlepszy z absolwentów północnej Polski od Gdansk and Brussels Rotary Club.

Następnie rozwijał się jako pianista – akompaniator w Guildhall School of Music and Drama w Londynie w klasach Ronana O'Hora i Rudolfa Piernaya, gdzie ponownie jako najlepszy z pianistów został dwukrotnie nagrodzony prestiżowym Gold Medal w latach 2009 i 2011. Kolejny sukces to wygrana Prix de Piano podczas Nadia and Lili Boulanger International Voice-Piano Competition 2012 w Paryżu oraz otrzymanie takich stypendiów i tytułów jak Samling Scholar, a Britten-Pears Young Artist i absolwent Academie Musicale de Villecroze.

Po ukończeniu studiów na GSMD rozwijał się pracując z takimi artystami jak Elly Ameling, Dietrich Fischer-Dieskau, Teresa Berganza, Roger Vignoles i Dalton Baldwin. Koncertował w całej Europie, występując takich miejscach jak między innymi Wigmore Hall, Barbican Hall, Berlin Philharmonie, La Salle Doree de Banque de France, Fondation Singer-Pollignac in Paris i Musikverein w Wiedniu.

Pracowal jako coach wokalny w Royal Irish Academy of Music w Dublinie oraz Guildhall School of Music and Drama w Londynie, a we wrześniu 2013 rozpoczął pracę jako korepetytor operowy w National Opera Studio w Londynie.

  
 fot. P. Grygoruk fot. W. PiątekNadzwyczajny recital, podczas którego światowej sławy śpiewaczka operowa Aleksandra Kurzak z towarzyszeniem pianisty Marka Ruszczyńskiego zaprezentuje kompozycje Stanisława Moniuszki. 

Program koncertu

Stanisław Moniuszko (1819-1872)

Pieśni: Polna różyczka, Prząśniczka

Robert Schumann (1810-1856)

Cykl pieśni Frauenliebe und Leben

***

Stanisław Moniuszko (1819-1872)

Ha! Dzieciątko nam umiera z opery Halka

Antonín Dvořák (1841-1904)

Měsíčku na nebi hlubokém z opery Rusałka

Stanisław Moniuszko (1819-1872)

Aria z kurantem z opery Straszny dwór, wersja na fortepian

Francesco Cilea (1866-1950)

Io son l'umile ancella z opery Adriana Lecouvreur

Giacomo Puccini (1858-1924)

O mio babbino caro z opery Gianni Schicchi

Fryderyk Chopin (1810-1849)

Nokturn Es-dur op. 55 nr 2

Giuseppe Verdi (1813-1901)

Mercè, dilette amiche z opery Nieszpory sycylijskie

 

 Sponsor Festiwalu Moniuszko Inspiration!
enea_logo_cmyk.jpgPartner wydarzenia


Koncert  jest współorganizowany z Instytutem Muzyki i Tańca ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Aleksandra Kurzak – sopran
Marek Ruszczyński – fortepian