+48 91 43 48 106

Koncert inaugurujący sezon artystyczny 2017/18. W repertuarze suita liryczna "Guru i Marie" L. Petitgirarda oraz "Dafnis i Chloe" M. Ravela.

  • Terminy:
    2017-10-13 19:00
  • Miejsce: Sala Główna
Ceny biletów: 25-40 zł

Opis

„Guru i Marie” to suita liryczna złożona z fragmentów opery „Guru” francuskiego kompozytora Laurenta Petitgirarda, której światowa prapremiera odbędzie się w nadchodzącym sezonie w Operze na Zamku w Szczecinie. „Guru” to spojrzenie na ostatnie dni kultu szarlatana stawiającego się w roli proroka, którego zamiarem było pozbawienie wiernych ich dóbr doczesnych, a następnie ewakuacja z wyspy. W świecie czystego szaleństwa śpiewają wszyscy, poza Marie, która dołączyła do adeptów sekty z zamiarem zniszczenia Guru i uwolnienia jego wyznawców. Fragmenty zawarte w suicie to sceny pokazujące drogę od przyjazdu Marie aż do ostatecznej konfrontacji zakończonej wielką tragedią. Wśród solistów znajdą się znakomitości światowych scen, m.in. holenderski bas Hubert Claessens oraz aktorka Sonia Petrovna, a za pulpitem dyrygenckim stanie sam kompozytor.
 
W drugiej części koncertu, po raz pierwszy w historii muzycznego Szczecina, zostanie wykonana kompletna muzyka do baletu „Dafnis i Chloe” Maurice’a Ravela, napisanego dla słynnych Baletów Diagilewa. Intencją kompozytora było, według jego słów, stworzenie „wielkiego fresku symfonicznego z troską (...) o wierność Grecji mych marzeń, spokrewnionej dość blisko z Grecją, jaką sobie wyobrażali i malowali artyści francuscy z końca XVIII wieku”. Dominuje więc barwna impresjonistyczna wizja żywiołów natury i słonecznego krajobrazu oraz we fragmentach tanecznych żywiołowa rytmika, zmysłowość i kolorystyka dźwiękowa potężnej orkiestry wzbogacona wokalizą chóru.
 
Podczas koncertu odbędzie się wręczenie nagród „Pro Arte” za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury, przyznawanych przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.image

plan widowni

L. Petitgirard: "Guru i Marie"
suita z opery "Guru" do libretta Xaviera Maurela na podstawie oryginalnego pomysłu kompozytora

M. Ravel: "Dafnis i Chloe"
muzyka z baletu w I akcie

----

Podczas koncertu odbędzie się wręczenie nagród „Pro Arte” za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury, przyznawanych przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.----
Współpraca redakcyjna

----

The Castle Opera thanks Jean-François Godin and the Investimo Company (Paris) for their support.

Opera na Zamku składa podziękowania Jean-François Godin i Firmie Investimo (Paryż) za ich wsparcie w realizacji wydarzenia.

Dyrygent: Laurent Petitgirard

Przygotowanie chóru: Małgorzata Bornowska

Asystent dyrygenta: Antonina Banaś

Inspicjentki: Katarzyna Berowska, Maria Malinowska-Przybyłowicz

Guru: Hubert Cleassens (bas-baryton)
Marie: Sonia Petrovna (aktorka)

Nowi adepci: Lucyna Boguszewska, Gosha Kowalinska, Małgorzata Zgorzelska, Paweł Wolski, Tomasz Łuczak, Janusz Lewandowski.

Chór i Orkiestra Opery na Zamku w Szczecinie

Dyrygent: Laurent Petitgirard