+48 91 43 48 106

Światowa prapremiera w Operze na Zamku!

  • Terminy:
    2019-04-14 18:00
  • Miejsce: Sala Główna
Ceny biletów: 25 zł - dla studentów + 25 zł os. towarzysząca

Opis

Guru – światowa prapremiera w Operze na Zamku w Szczecinie
28 września 2018 roku.

To wybitne dzieło Laurenta Petitgirarda do libretta Xaviera Maurela, które wyreżyseruje Damian Cruden, dyrektor artystyczny York Theatre Royal. Za pulpitem dyrygenckim stanie sam kompozytor. Wśród obsady solistów znajdą się znakomitości światowych scen operowych, m.in. holenderski bas Huub Claessens, francuski tenor Paul Gaugler oraz aktorka Sonia Petrovna.

Opera Guru to spojrzenie na ostatnie dni sekty, prowadzonej przez opętanego przywódcę. Początkowo jego zamiarem było pozbawienie swoich wiernych ich majątków. Ale Guru zaczyna wierzyć w swoją nadprzyrodzoną moc, chce być zbawcą, prorokiem. Demoniczny przywódca rozpoczyna przygotowania do wielkiej „podróży”, która pozwoli wyznawcom spotkać się w sferze bezcielesnej. Opór stawia tylko jedna kobieta, Marie, niedawno przyjęta członkini sekty. Zachowując zdrowy rozsądek w obliczu masowego szaleństwa, zdecydowanie wyróżnia się spośród innych postaci. Podejmuje walkę z Guru, by powstrzymać machinę zła, ocalić siebie i pozostałych.

Guru to opera z drugim dnem. Sterowanie umysłami jest przecież powszechne. Oto fragment rozmowy z kompozytorem Laurentem Petitgirardem:

„Psychologiczna manipulacja to więcej niż problem sekt…

Ona się dzieje w rodzinie, w pracy, w polityce. To podstawowa technika dyktatorów.

Jaki jest Guru? To demon? Kim on tak naprawdę jest?

Jest uwodzicielski, pełen uroku, a potem ekstremalnie gwałtowny. Chce dominować i zniszczyć każdego przeciwnika. Ale najgorsze jest to, że sam zaczyna wierzyć w to, co wymyślił.

Jak to możliwe, że tak wielu ludzi jest w stanie uwierzyć jednej osobie?

To bardzo wygodne – zrezygnować z własnej duchowej wolności i słuchać poleceń. Hitler był kimś w rodzaju Guru. Strach, który jest w każdym człowieku, może wywołać okropne zachowania.

Czy ta przerażająca historia w Pana operze może być przestrogą?

To opera zaangażowana. Jestem przekonany, że mentalna manipulacja jest ogromnym problemem społeczeństw. Wystarczy przejrzeć gazety czy obejrzeć programy informacyjne w telewizji, żeby to zauważyć. Terroryści popełniający samobójstwa to ludzie poddani właśnie takiej manipulacji, nie mam żadnych wątpliwości”.


Fot. M. Grotowski


image
proj. plakatu Mariusz Filipowicz


image
plan widowniGURU

Kompozytor: Laurent Petitgirard
Libretto: Xavier Maurel

Światowa prapremiera: 28.09.2018
Opera na Zamku w Szczecinie
The Castle Opera thanks Jean-François Godin and the Investimo Company (Paris) for their support.
Opera na Zamku składa podziękowania Jean-François Godin i Firmie Investimo (Paryż) za ich wsparcie w realizacji wydarzenia.

   
Reżyseria  Damian Cruden
Kierownictwo muzyczne Laurent Petitgirard
   
Scenografia Jérôme Bourdin
Kostiumy Dominique Louis / Agata Tyszko
Reżyseria świateł  Maciej Igielski
Przygotowanie chóru Malgorzata Bornowska
Przygotowanie wokalne solistów Mari Laurila-Lili
Asystent reżysera Bożena Bujnicka
Asystent dyrygenta Antonina Banaś